HauKa Karolina Koziej

3 zasady, które pomogą Ci lepiej czytać komunikaty psa

12 września 2024

 

Psy cały czas komunikują się z otoczeniem za pomocą subtelnych sygnałów. Umiejętność odczytywania ich pomaga dostrzegać motywacje i potrzeby naszego psa. Podchodząc z szacunkiem i ciekawością do tego co pokazuje Ci pies, tworzysz przestrzeń do porozumienia. To idealny grunt do budowania najlepszej relacji. 

 

 

 1. Patrz na całe ciało 

 

Nie obserwuj pojedynczych sygnałów takich jak merdający ogon, ale weź pod uwagę całe ciałom tym pysk. Czy jest spięte czy rozluźnione? Gdzie dokładnie widzisz spięcia w ciele? Jaka jest ogólna postawa? W jaki sposób pies się porusza? Czy jest to naturalna postawa i ruch, czy widzisz różnice? Jakie jeszcze sygnały widzisz? Spójrz na pysk i zauważ poszczególne jego elementy. Jak sytuacja zmienia się w czasie? Czy któryś z sygnałów wydaje Ci się sprzeczny czy potwierdza to co założyłeś wcześniej?

 

 

 2. Weź pod uwagę cechy osobnicze

 

Czy komunikaty, które obserwujesz są charakterystyczne dla Twojego psa? Czy jest ostrożny czy raczej odważny? Porywczy czy stonowany? Woli wchodzić w konflikt czy się wycofać? Czy pokazuje wiele czy raczej ciężko zauważyć u niego subtelne sygnały? Jaka jest jego historia i czy był/mógł być karany za pokazywanie swoich emocji? 

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, może pokazywać różną gamę komunikatów, może je inaczej stopniować albo nie stopniować wcale. Na jego komunikację wpływa rasa, budowa ciała, możliwości fizyczne, wiek, stan zdrowia. Warto pamiętać, że te same elementy wpływają na odczytywanie sygnałów również w komunikacji pies-pies. 

 

 

 3. Spójrz na kontekst

 

Same pojedyncze sygnały mogą znaczyć bardzo wiele, dlatego interpretujemy je zawsze w odniesieniu do całej sytuacji. 

Ważne jest spojrzenie na szerszy kontekst. Co się dzieje w otoczeniu? Czy, jeśli obserwujesz komunikację pomiędzy psami, widzisz komunikaty wysyłane przez drugiego psa? Czy widzisz na jaki temat odbywa się dyskusja? Czy obserwowałeś takie zachowanie wcześniej? Czy te rodzaje komunikatów są często pokazywane przez psa w analogicznych sytuacjach czy dzieje się coś zupełnie nowego?

 

 

Polecajka 

 

Książka „Z psiego na nasze” Lili Chin to świetna obrazkowa encyklopedia psich zachowań. W małym formacie zmieścił się ogrom treści. Będzie ogromnym wsparciem dla opiekunów psów, a dzięki świetnym grafikom Lili sprawdzi się również dla dzieci. To bardzo ważne, żeby potrafiły odczytywać komunikaty psa - to buduje między nimi relację i pozwala uniknąć problemów. 

 

 

Warsztaty komunikacji

 

Jeśli chcesz jeszcze lepiej rozumieć komunikaty swojego psa, wzmacniać Waszą relację i uczyć się wzajemnego dialogu - zapraszam na moje autorskie warsztaty komunikacji. To 3 indywidualne spotkania, podczas których nauczę Cię na co zwracać uwagę, pokażę Ci jakie elementy komunikacji stosuje Twój pies, co one oznaczają i jak możesz wesprzeć swojego psa kiedy będzie tego potrzebować.

Warsztaty dostępne również w opcji online - uczymy się komunikacji na podstawie nagranych przez Was filmów. Taka opcja daje nam możliwość cofania, zwalniania i wyłapywania drobnych niuansów, co pozwala jeszcze lepiej przeanalizować poszczególne zachowania i wyciągnąć z nich dobre wnioski :)

 

Karolina Koziej

Behawiorysta psów - zoopsycholog

 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com

Behawiorysta Warszawa  - Psi behawiorysta - Behawiorysta psów online - Psi psycholog - Behawiorysta online - Zoopsycholog Warszawa - Zoopsycholog online - Behawiorysta dla niepełnosprawnego psa - Behawiorysta dla niesłyszącego psa - Behawiorysta dla niewidomego psa

Problemy z psem - Pies lękliwy - Pies agresywny - Pies gryzie - Pies się boi - Pies nie słucha - Pies szczeka - Pies nadpobudliwy 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com