HauKa Karolina Koziej

Integracja sensoryczna u psów

19 czerwca 2024

Integracja sensoryczna odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki psy postrzegają i oddziałują ze światem wokół siebie. Psy polegają na złożonym zestawie zmysłów, w tym wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku, propriocepcji i układzie przedsionkowym, aby zbierać informacje, podejmować decyzje i poruszać się w swoim otoczeniu. 

 

Zmysły Psów

 

Wzrok

Psy mają inną percepcję widzenia niż ludzie, kładąc większy nacisk na wykrywanie ruchu i widzenie w słabym świetle. 

 

Słuch

Psy posiadają niezwykle czuły słuch, co pozwala im wykrywać częstotliwości poza zasięgiem ludzkiego słuchu. Głośne dźwięki lub określone częstotliwości mogą wpływać na ich samopoczucie, wpływając na zachowanie i poziom stresu.

 

Węch 

System węchowy jest głównym zmysłem psa. Ich wyjątkowy zmysł węchu wpływa na komunikację, stan emocjonalny i sposób, w jaki eksplorują swoje otoczenie.

 

Smak

Psy mają mniej kubków smakowych niż ludzie, ale ich zmysł smaku nadal wpływa na ich preferencje i wybory dietetyczne. Podobnie jak u nas, ten zmysł jest powiązany z węchem.

 

Dotyk  

Preferencje i odczucia dotykowe u psów się różnią. Złożona sieć receptorów w skórze pozwala psom wyczuwać ból, ruchy i pozycję ciała, zmiany temperatury, a także dotyk i nacisk.

Dodatkowo, psy używają swoich pysków jako formy dotyku, eksplorując i wchodząc w interakcje z otoczeniem podobnie jak my używamy rąk.

 

Propriocepcja 

Propriocepcja - czucie głębokie, obejmuje świadomość pozycji ciała i ruchu. Psy mocno polegają na tym zmyśle przy takich czynnościach jak chodzenie, bieganie i utrzymanie równowagi. Niezwykle ważny przy relacjach z innymi psami i ludźmi. 

 

Układ Przedsionkowy

Zmysł równowagi i koordynacji, przyczynia się do poczucia równowagi i orientacji przestrzennej u psa. Odgrywa kluczową rolę w czynnościach takich jak planowanie ruchu, poruszanie się po nierównym terenie i dostosowywanie pozycji ciała, poczucie bezpieczeństwa grawitacyjnego (jego brak powoduje często irracjonalne lęki), przetwarzanie wzrokowo przestrzenne.

 

 

Sensoryczne wzbogacenia środowiska

 

Dostosowanie otoczenia do potrzeb sensorycznych psa może zmniejszyć stres i niepokój. Zapewnienie cichych miejsc, unikanie przytłaczających zapachów i minimalizowanie głośnych dźwięków to kluczowe kwestie.

 

Angażowanie psów w aktywności sensoryczne stymuluje ich umysły i zapewnia zdrowe ujście dla ich energii. Włączenie ćwiczeń balansowych i innych aktywności wyzwalających propriocepcję i układ przedsionkowy może dodatkowo wzbogacić ich całkowite doświadczenia sensoryczne.

 

Włączanie informacji sensorycznych do sesji treningowych wzmacnia proces uczenia się. Zrozumienie, jak sensoryczne bodźce wpływają na zachowanie psa, jest kluczem do radzenia sobie z wszelkimi problemami lub wyzwaniami. Zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierne szczekanie, wycofanie się lub 'reaktywność', mogą wskazywać na potrzeby lub wrażliwości sensoryczne.

 

 

Terapia integracji sensorycznej

 

Terapia integracji sensorycznej jest świetnym wsparciem terapii behawioralnej dla psów, które:

  • są nadaktywne, nadmiernie ruchliwe,
  • są 'reaktywne',
  • mają problem z wyciszeniem się,
  • są nieuważne, niezdarne,
  • mają problem z nagłymi bodźcami,
  • są nadwrażliwe na dźwięki czy inne bodźce,
  • są nieuważne, niezdarne,
  • są nerwowe, mają „krótki lont”
  • mają trudności ze skupieniem uwagi,
  • są wycofane, lękliwe, mają niskie poczucie własnej sprawczości,
  • unikają nowych doznań sensorycznych jak np. nowe powierzchnie, nietypowe dźwięki,
  • same poszukują bodźców sensorycznych, szczególnie w trudnych sytuacjach, nawet mimo przebodźcowania,
  • mają problem z dotykiem, czynnościami pielęgnacyjnymi, 
  • cierpią na zaburzenia separacyjne, mają lęk separacyjny,
  • mają trudności w kontaktach z innymi psami,
  • są postrzegane jako bardzo delikatne i wrażliwe. 

 

Odpowiednia stymulacja sensoryczna jest niezwykle ważna we wczesnym okresie rozwoju, dlatego polecam zajęcia również szczeniakom, jeśli chcemy, żeby wyrosły na stabilniejsze, bardziej pewne siebie psy. Szczególnie adoptowanym, ze słabych warunków, z nieznaną historią - dobre hodowle często same dbają o odpowiednią habituację szczeniąt. 

 

Na takich zajęciach pies wykonuje różnorodne ćwiczenia angażujące całe ciało oraz układy zmysłów (głównie równowagi, dotyku, wzroku, czucia głębokiego). 

 

Poprawiamy samoświadomość, kontrolę ciała, koncentrację. Zwiększamy pewność siebie i równowagę fizyczną i emocjonalną, poprawiamy zdolność uczenia się. Jest to ważny element budowania rezyliencji u psów. Dobra rezyliencja to coś co pozwala lepiej adaptować się do otoczenia, powoduje, że po sytuacjach stresowych szybciej wracamy do neutralnego poziomu, jesteśmy bardziej odporni, świadomi, uważni, pewni siebie.

 

Wykorzystywanie terapii integracji sensorycznej u psów to zupełnie nowy trend w modyfikacji psich zachowań, którego pionierką jest Els Vidts. Ukończyłam jej kurs teoretyczny oraz wzięłam udział w międzynarodowych warsztatach praktycznych w belgijskim Beervelde. 

 

Zajęcia indywidualne integracji sensorycznej prowadzę na warszawskim Powiślu. Napisz lub zadzwoń żeby zobaczyć jak pomogą Tobie i Twojemu psu :)

 

Karolina Koziej

Dyplomowany zoopsycholog

 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com

Behawiorysta Warszawa  - Psi behawiorysta - Behawiorysta psów online - Psi psycholog - Behawiorysta online - Zoopsycholog Warszawa - Zoopsycholog online - Behawiorysta dla niepełnosprawnego psa - Behawiorysta dla niesłyszącego psa - Behawiorysta dla niewidomego psa

Problemy z psem - Pies lękliwy - Pies agresywny - Pies gryzie - Pies się boi - Pies nie słucha - Pies szczeka - Pies nadpobudliwy 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com